Pár kép Vilniusból

Pár kép Vilniusból, Litvánia fővárosából. Március 19-én személyesen is mesélek róla a budapesti Európa Pontban. A részvétel ingyenes, regisztráció szükséges. Gyertek! A részletek a linkben!

Szóval a legnagyobb, de így is 3 millió lakos alatti balti ország fővárosában tört lengyel nyelven piacozunk, a híres léghajóról cepelinainak nevezett töltött gombócot és hideg borscsot eszünk. Megismerkedünk a híres litván uralkodóval, Steponas Batorasszal, vagyis Báthory István erdélyi fejedelemmel is. Valamint például Šandoras Petefis költővel.

És megtekintjük Európa egyik legjelentősebb túrórudiválasztékát. #i❤️sūreli

Vilnius, Halès turgus, vagyis vásárcsarnok. A hölgy – ahogy látható – mindenféle hústermékeket – és mézet! – árul. És ahogy szinte az összes eladó, ő is beszél litvánul, lengyelül és oroszul. Vilniust még mindig jelentős, 15%-os lengyel kisebbség lakja, a főváros környéki megye lakosságának közel fele lengyel. Az orosz pedig természetesen a cári birodalom és később a Szovjetunió öröksége.

Vilnius repterének felújított érkezési csarnoka.

Az egyetem egyik épülete. Az erdélyi fejedelem, később lengyel-litván uralkodó, Báthory István – litvánul Steponas Batoras – alapította 1579-ben.

Filozófia kar.

Magyar lektorátus az egyetemen.

Moras Jokajus: Egy magyar nábob, valamint Djula Iješas Šandoras Petefis című könyve.

Különös házasság..

Szép kar.

DC Valley, Vilnius modern üzleti negyedében. Sok nemzetközi cég telepedett meg itt.

Hagyományos, felújított faház Vilnius legdrágább kerületében.

Bolt előtt gazdájára várakozó kutyus.

A litván hideg borscs: šaltibarščiai. Nekem ez a kedvencem errefelé. Cékla, uborka, krumpli, kapor, kefir.

Cepelinai (vagyis Zeppelin), léghajó formájú krumpligombóc itt húsos töltelékkel, tejföllel és kevéske szalonnával.

Itt épp esett. Viszont gyönyörűen felújított régi épületek vannak az óvárosban. És a járda és az úttest is átgondolt, egységes, és nem is töredezett (ez valahogy nálunk nem megy).

A nyitóképen mutatott piac. Taxival jöttem ide. Idősebb sofőr volt. Oroszul váltottam vele pár szót. Kivéve, amikor megtudta, hogy magyar vagyok, és visszavágott egy “egészségedre”-vel. Mindenesetre Moszkva mellett volt katona. Akkoriban nem kérdezték, hova akarsz menni – mondta.

Savanyúságos. Egymással lengyelül beszélt a két eladó: anya és lánya. Az egyik vásárlót lengyelül szolgálták ki, a következőt oroszul. Én először minimál lengyelül próbálkoztam, aztán ahogy sikerült.

Na, hát ilyen reggelit sikerült összevásárolnom. Májas, sajt, padlizsán meg ilyesmik. A kávét egy alapvetően gyümölcsleveket árusító üzletben vettem. A hölgy a bénázásomat látva kedvesen megkérdezte, hogy litvánul, oroszul, lengyelül, vagy angolul szeretnék-e (végre) rendelni..

Magyar goulash ebédre?

Buszvezető a szemerkélő esőben is tisztítja járműve ablakát.

Minden buszon: a célállomás neve váltakozik azzal, hogy “Vilnius ❤️ Ukrainą”.

A nemrégiben felújított vasútállomás. Nagyon szép, az előző posztban írtam róla külön.

Sūrelis – a litván Túró Rudi. A szovjet időkből ered, ahogy a magyar változat is. Oroszul сырок (kb. szürok). Rengeteg változata van.

Az egyiket még a vasútállomásnál teszteltem. Finom! A többi balti országban, Oroszországban, Belaruszban, Ukrajnában is érdemes megkóstolni az ottani változatokat.

MO művészeti központ.

Kilátás a katedrális felől a harangtoronyra.

Szent László magyar király kereszteseket vezet harcba a vilniusi katedrálisban.

Még egy kép a katedrálisból.

Kicsivel odébb. Réginek tűnik, valójában 2008-ra építették fel újra a litván uralkodók középkori palotáját, amely az évszázadok során, különösen az orosz megszállás(ok) alatt megsemmisült. Csak az alapok maradtak meg. Meg persze rengeteg lelet.

Az alagsorban megőrizték és láthatóvá tették a középkori alapzatot, utcarészleteket, fából készült, megmaradt kutakat. Erre épült a palota rekonstrukciója.

A Litvánia név hallatán leginkább egy kis ország jut eszünkbe, pedig… Itt egy térkép 1385-ből. A sárga a litván nagyfejedelemség. Ez egyesült perszonálunióban Lengyelországgal a következő évben, 1386-ban. A litván nagyfejedelem, Jogaila csak ekkor vette fel a kereszténységet, egyúttal elvette a lengyel királynőt, Jadwigát, vagyis Hedviget, aki a magyar-lengyel király, Anjou Nagy Lajos egyik lánya volt. Jogaila lengyel királyként II. Ulászló (Władysław Jagiełło) néven uralkodott. Így jött létre a Jagelló-dinasztia. Ebbe a házba tartozott a magyarként I. Ulászló nevű lengyel-magyar király, aki a várnai csatában, Hunyadi Jánostól elszakadva halt meg 1444-ben. Szintén Jagelló-házi volt a magyar mellett cseh király II. Ulászló és az ő fia, II. Lajos magyar-cseh király, aki a mohácsi csatából menekülve vesztette életét. Ugye mennyi történet van egyetlen térképben? És akkor még nem beszéltünk a német lovagrendről, amelyet 1410-ben győzött le a lengyel-litván szövetség, Zsigmond magyar királyról, aki igyekezett befolyást szerezni Lengyelországban, sem pedig a mongol Arany Hordáról, amelynek az összeomlása lehetővé tette a litván hódításokat. És persze a moszkvai fejedelemségről, amely kicsit később kezd szépen lassan felemelkedni, hogy idővel a világ legnagyobb területű országává váljon..

Kályhacserepek a középkori romok közül.

Steponas Batoras Pszkov mellett. Az 1579 és 1582 közötti hadjáratban a lengyel-litván állam – sok erdélyivel együtt – legyőzte Moszkvát.

A litvánok eleinte vonakodtak nagyfejedelmükként elfogadni Báthoryt, végül azonban történelmük egyik legjobb uralkodója lett. Nem én mondom, hanem a litvánok, itt a múzeumi tabló utolsó mondatában.

Szent Anna templom.

Esti látkép az Užupis negyed felől.

Peronas – bár bejárata a vasútállomáson. Az egyes vágány mellett.

Kutyabarát kocsmában vacsoráztam újra. Vajon mi van a tálon? (Vegánok ne nagyítsanak!)

Bevásárlóközpont sok fával. Nálatok is ilyen a Lidl?

Sok sūrelis.

Vilnius reptere.

Irány haza! Gyertek az Európa Pontba március 19-én. Tudnivalók a kommentben.

MEGOSZTÁS

Ajánlott Bejegyzések