Magamról

Lototfollah Sejk Mecset, Iszfahán, Irán

Perger István vagyok. Gyerekkoromtól kezdve sokat utaztam.

Először Európában, még bőven a fapados korszak előtt. Vonattal. Vasúton mentem Észak-Norvégiába, onnan Dél-Olaszországba, más alkalommal Lisszabonba, onnan Hamburgba. Vonattal utaztam Budapestről Észak-Írországba, Szicíliába, Isztambulba.

Vonattal a sarkkörön túl, a norvégiai Narvikban egyszer régen.

Aztán pedig nem csak vonattal, és az USA és Kuba után főleg keletre, megvalósítandó pár gyerekkori álmomat, meg még pár olyat, amelyről akkor még nem is tudtam…

Pár éve elmentem Észak-Koreába. A transzszibériai vasúttal. Meg odafelé a Don-kanyarba, Mongóliába, aztán Tibetbe, Hongkongba.

Szóval a Keletiből Hongkongba.

Fotó a nyomaték kedvéért.

Aztán jártam például Grúziában, Azerbajdzsánban, Örményországban, és sokfelé Oroszországban. Végigjártam az egykori Selyemutat, Irántól az isztánokon át Ujgurföldig. Láttam rakétafellövést Bajkonurban, állatvásárt Kirgizisztánban, az Aral-tó és horezmi várak maradványait Üzbegisztánban, a közelmúlt romjait Karabahban és Abháziában. És – még egy gyerekkori terv – végigutaztam Egyiptomon, a tengertől a szudáni határig.

 

Nem lettem az utazástól bölcs, főleg nem mindentudó. Nem találtam meg önmagam. Az utazás nem változtatta meg az életemet. Azért utazom, mert jó. Eddig 75 országban jártam.

Fontosabb utazásaim. Nem mind.

Bölcsességek és életvezetési tanácsok helyett: tájak, történetek, történelem. Sok-sok képpel. Remélem, tetszeni fog.

Ja, és írjatok! Ötleteket, tippeket, kérdéseket. 

Maradj otthon, nézzél tévét! Ez a rövid útiklip a Keletiből Hongkongba utazásomról készült 2013-ban. Tibeti és szibériai tájak, mongol és kínai vasútállomások, orosz büfékocsi és érkezés Észak-Koreába.

Megjelenések

Podcastok

Karanténbeszélgetés Közép-Ázsiáról Novák Zsomborral a SztereoTrip podcastjában. A türkmenisztáni pénzváltás rejtelmei, az Aral-tó múltja és jelene, holdbéli táj a kazahsztáni Boszzsirában, selyemutas és szovjet nosztalgia. Meg persze rakétafellövés Bajkonurban. (2020. május)

Mátai Andrással, az Utazási podcastban beszélgettem megvalósult gyerekkori álmokról, a transzszibériai vasútról, Kínáról, Észak-Koreáról és sok másról. De hogy kerül a Tenkes kapitánya Üzbegisztánba? (2020. február)

Kerner Zsolt és Jankovics Márton vendége voltam a Határsértők podcastban. Nem igaz, hogy a nyugati utazó semmit sem láthat Észak-Koreából – ezt a címet kapta az adás. Történetek Észak-Koreáról, a vonatozásról, Közép-Ázsiáról. A végén még könyvajánlót is kikényszerítettek belőlem. (2019. november)

Előadások

 
 
 

Újság, tévé, rádió

Az Ozone TV Egyenlítő című műsorában Dénes Tamással beszélgettünk Közép-Ázsiáról. A dzsungelben Füvészkert pálmaházában. Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Türkmenisztán múltjáról és jelenéről. Arra nem (sem) voltam felkészülve, hogy a helyi gasztronómiáról is szó lesz, de azért igyekeztem improvizálni. (2019. november)

Buza Sándor Menni-Enni című műsorában a Trend FM-en beszélgettünk arról, hogy lehet eljutni a bajkonuri űrközpontba, mennyire lehet közel férkőzni az űrhajósokhoz, és hogy néz ki egy orosz rakétafellövés. (2019. december) 

Forbes magazinban (forbes.hu) jelent meg a Kazahsztánról szóló írásom. A futurisztikus főváros és a vidék kontrasztja, a bajkonuri űrközpont, lenyűgöző és pusztuló természet, kipcsakok és a gulág. És persze sok saslik. Hagymával. (2019. december)

Az Új Néplap (szoljon.hu) cikke a szolnoki Verseghy Ferenc könyvtárban megnyitott fotókiállításom apropóján, főleg a Kazahsztánról szóló előadásomról. Asztana-Nurszultan, az Aral-tó, Bajkonur és lóhúsos rántotta reggelire. (2019. március) 

A Keletiből Hongkongba utamról Lantos Gábor kérdezett a Gentleman magazinban (gentleman.hu). Hányszor kell meghajolni az észak-Koreai vezetők múmiái előtt, mit tudnak rólunk az oroszok, hogy kerül IV. Béla egy kínai hálókocsiba, és milyen a Don-kanyarban járni? (2014. április)

Az Origo utazási rovatába Lantos Gábor írt cikket az akkor százéves transzszibériai vasútról. Ehhez kérdezett meg engem is a tapasztalataimról. (2016. október)