Kirándulás Besszarábiába
Dnyeszterfehérvár, vagyis Belgorod-Dnyesztovszkij. Hatalmas vár, piac, borok és az ukrán államvasutak. Odessza látványos pályaudvarával.
Az előzmény: Odesszában

Aszprokasztron, vagyis Fehérvár néven a bizánciak építettek erődöt itt a Dnyeszter partján, közel annak Fekete-tengeri torkolatához. Kunok, genovaiak, bolgárok is uralták. 1330-ban Ioan cel Nou, vagyis Új János, Moldva védőszentje itt szenvedett mártírhalált a tatárok támadása alatt. 1391-ben a moldvaiak foglalták el, és a román fejedelemség jelentős erődje, kikötője és második legnagyobb városa lett. A románok is Fehérvárnak, Cetatea Albă-nak nevezik. Az 1400-as években Dnyeszterfehérváron magyar befolyás érvényesült, Zsigmond király, Hunyadi János és Hunyadi Mátyás is rendelkezett a megerősítéséről. 1420-tól már támadták a törökök, végül 1484-ben került oszmán kézre. Ők a Lengyel-Litván Uniótól és az egyre erősebb Orosz Birodalomtól védték az erődöt és a várost. 1812-ben végül Besszarábia egészével együtt Dnyeszter-menti Belgorod néven orosz terület lett. Az első világháború végén a románok szerezték meg. 1940-ben a Szovjetunió ultimátuma után a románok kivonultak, 1941-ben vissza, 1944-ben pedig megint Szovjetunió volt. 1991 óta a független Ukrajna része: Bilhorod-Dnisztrovszkij. Huhh.

Egy autómegosztó alkalmazással érkeztem Odesszából.







Ebédközeli reggelire odesszai omlettnek nevezett rántotta vastag szalonnával, paradicsommal, sajttal, sültkrumplival. Hány kalória lehet? Hozzá besszarábiai bor. Ez konkrétan mandulás ízesítésű volt.




Jobbra a Fekete-tenger, balra, északnyugatra tovább a Dnyeszter. Nagyjából huszonöt kilométerre kezdődik Moldova. Illetve ott osztja ketté a Dnyeszter az országot: a Chisinau fővárosú tényleges Moldovára és a Dnyeszteren túli, kevesek által elismert szakadár köztársaságra.





Amikor látta, hogy fotózom, a tulajdonosa el akarta adni nekem. Nem fér be a kézipoggyászba.



Az ukrán vasút foglalási rendszere fényévekkel jár a magyar előtt. Pillanatokon belül QR-kódos digitális helyjegyet tudunk venni onlájn. A jegypénztárban mindenesetre – biztos, ami biztos – kaptam papír alapú jegyet is a neten váltott alapján.

Kár volt rohanni. A vonatom közel másfél órás késéssel indult.



A hatvanas évek végére tippelnék.


Magyar utazóval nem szúrnak ki. Hiába van ötven fok a várakozó vonaton, a megváltott jegy árában kifizetett forró italt akkor is megisszuk.



A korábbi repülős fotók egyikén látható naplementében a magasból.

Zatoka és az itteni földnyelv népszerű üdülőhely. Kb. mint a Balaton 30 éve. Kiadó nyaralót hirdető emberekkel az út szélen. A “Zatoka” Ukrajnában a gyenge színvonalú nyaralók, nyaralások szinonimája is. “Voltatok törökbe?” “Hát voltunk, de ez a hely elég zatoka volt..”




