A Guinness-rekorder Lenin-szobortól is elbúcsúztam
Volgai naplemente, Guinness-rekorder Lenin-szobor, a Volga-Don csatorna és a volgai németek városkája. Búcsú Volgográdtól. (Kicsit sok lett a posztban a Volga.)

1952-ben nyílt meg a Volgát a Donnal összekötő, 101 kilométeres csatorna. A Volgográd déli részén, Krasznoarmejszk (“vöröshadseregfalva”) kerületben található kapu felirata: “dicsőség a szovjet népnek, a kommunizmus építőjének”. Éppen a Volgonyefty 212 nevű olajszállító uszály zsilipelt át. Az élesebb szeműek már itt is kiszúrhatják a Lenin-szobrot.

Ezt a Volgára néző Lenin-szobrot, amelynek helyén 1961-ig egy nem kevésbé monumentális Sztálin-szobor állt. 1973-ban váltotta fel Lenin, a Mamajev-kurgánon álló Oroszország anyácska szobrot is elkészítő Vucsetyics alkotása. A Guinness rekordok könyve szerint a legnagyobb, valaha élt emberről készített szobor a világon. (Szerintem egyébként nem, hiszen Buddha is élt, és róla nagyobb szobrok is készültek.) 27 méter magas, 1400 tonnát nyom.




Kissé váratlan látvány egy német evangélikus templom az egykori Sztálingrádban. Pedig itt, Szarjeptában (Sarepta) volgai németek éltek.

A templom belseje. Még ma is él itt mintegy 200 idős német. Vasárnaponként akár ötvenen is megjelennek a német nyelvű istentiszteleten.


A többnyire düledező volgai német épületek dominálta teret mára panelházak övezik. Erősen emlékeztet az óbudai Főtérre.

Mozgóképen, hanggal!

