Utazások

Kik fekszenek a Mohács melletti tömegsírokban? Honnan jöttek? Hogy éltek? Hogy haltak meg? És egyáltalán hol volt pontosan a mohácsi csata? 

Az utóbbi évtizedek egyik legizgalmasabb régészeti-embertani kutatása zajlik a Sátorhely falu melletti nemzeti emlékhelyen és környékén. A cél az, hogy az 1526-os csata 500. évfordulójára válaszokat kapjunk a fenti kérdésekre, és méltó módon temessék el az akkori áldozatokat. 2020 szeptembere óta követem a fejleményeket. Csatatérkutatás, régészet, antropológia, történelem. Csak fanatikusoknak!

Vonatozás Kairóból Alexandriába, a Szuezi-csatorna és Kairó. Ősi piramisok Gízán innen és túl. Csodatemplomok Abüdoszban, Esznában, Edfuban, Philaiben, Abu Szimbelben. Amarna, Luxor, a királyok és királynék völgye. A Nasszer-tó gátjai és felukkázás Asszuánban. A fáraók kora, hellenisztikus, római, muszlim és keresztény Egyiptom. (2019-2020)

Dubai után Almaty, kazah kanyonok, kirgiz hegyek. Hegymászás az Ala-tóhoz, lovaglás a Szong-tónál, kirándulás a Lenin-csúcshoz. Hosszú határátkelés Kínába. Vonattal végig Ujgurföldön: Kasgar, Kucsa, Ürümcsi, Turpan. Mecsetek és mazsola. Ganszu tartományban a Nagy Fal nyugati vége, homokdűnék és buddhista sziklakolostorok. Ahol nem kedvelik Stein Aurélt. Agyagkatonák és hot pot Hszianban, aztán szupervonattal Pekingbe. (2019)

Európa és Ázsia határától, az Ural folyótól, a Kaszpi-tengertől a lélegzetelállító Boszzsira szikláin keresztül kelet felé a selyemúton – sok lóhússal és saslikkal. Aral-tó, kipcsakok, Türkisztán és a kirgiz főváros. Aztán újra Kazahsztán: sziklarajzok, szkíta kurgánok, szovjet gulág és a futurisztikus Asztana, azaz Nur-Szultán. Útközben Bajkonurban megnézzük, honnan indult az űrbe Gagarin. Most pedig három űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra. Szojuzzal. (2019)

Körúton a világ egyik legelszigeteltebb országában és legfehérebb fővárosában. Türkmenbasi-szobrok, lángoló gázkráterek, kanyonok, szőnyegvásárlás és ősi városok. Gonur Depe, Merv, Konyeürgencs. Az üzbég határtól Iránig. Meshed és Kóm szent városai, Nisapur és Damghan. Vöröslő mészkőteraszok és a legnagyobb karavánszeráj. Khomeini ajatollah sírja és Teherán felülnézetből. (2019)

Taskentből vonattal nyugatra. Nukusz és az Aral-tó kiszáradt medre. A selyemút városai: Hiva, Buhara, Szamarkand. Plov, lagman, saslik és fatir. Vodka és konyak. A letarolt Sahriszabz és átvonatozás a Fergana-völgybe. Kánlak Kokandban, vidámpark Fergána városban, selyem és bazár Margilonban. Luxusvonatozás Andizsanból Taskentbe. (2018)

Baba ganus, tabule, kunafa. Finom ételek és a polgárháború maradványai Beirútban. Kirándulás északra: Tripoli citadellája, Büblosz kikötője. Délen a keresztesek katedrálisa Türoszban, keleten a Bacchus-templom Baalbekben. (2018)

Asztrahany és a Volga torkolata, a baszkuncsaki sóstó, aztán Volgográd és a sztálingrádi csata emlékhelyei. Vonattal Rosztovba, aztán kirándulás a doni kozákok fővárosába. Komppal a Krím-félszigetre. Atomtengeralattjáró-bunker Balaklavában. Kercs, Szudak és Kaffa vára. Jalta és Szevasztopol. Krasznodarból Adlerbe. Sztálin dácsája Szocsiban. És Grúzia szakadár területe, Abházia és romos fővárosa, Szuhumi. (2017)

Bevezetés Iránba. Teheránból busszal Kasanba, aztán Iszfahánba. Homok- és sósivatag Hur környékén. Jazdból Sirázba. Az ókori perzsa birodalom szent helyei: Paszargadai, Naks-e-Rosztam és Perszepolisz. Vonattal Sirázból Teheránba. (2017)

Hanoi és hajózás a Halong-öbölben. Vonattal Dong Hoiba. Barlangjárás és háborús túra az egykori demilitarizált zónában. Amerikai bázis Khe Sanh-ban, aztán tovább az egykori fővárosba, Huéba. Hoi Anból a tengerparti Nha Trangba. Saigon és a háborús alagútrendszer. Kirándulás a Mekong-deltába. Kantoni megállóval vissza Európába. (2016)