Tömény történelem-kontent az Egyiptomi Múzeum kincseivel Kairóban

Kairó – Az Egyiptomi Múzeum kincsei, a kopt (keresztény) negyed és Kairó első mecsete. Vigyázat! Időigényes poszt, tömény történelmi tartalom. Viszont ha feldolgozzuk, megvan az alapfokú egyiptomi turista fokozat, és jöhet az önfeledt szórakozás.
Bónusz: Egyiptom kedvenc étele, a kosari.

Tutanhamon fáraó arany trónusa az Egyiptomi Múzeumban
Tutanhamon fáraó arany trónusa az Egyiptomi Múzeumban
Howard Carter 1922-ben találta meg a KV (Kings’ Valley / Királyok Völgye) 62-es számú sírban, a Nílus Luxorral átellenes, nyugati partján. Balra ül Tutanhamon, jobbról neje (mellesleg féltestvére, egyúttal a fejszobráról híres Nofertiti lánya), Anheszenamon, aki olajjal kenegeti a fáraót. 3450 éves bútordarab..
kairói egyiptomi múzeum
Egy részlet a trónszékről
Balra Tutanhamon egyik cartouche-a, magyarosan kártusa. A fáraók neveit ilyen, keretbe foglalt módon ábrázolták. Ez segített a rosette-i kő és a hieroglifák megfejtésében is. Ez itt Tutanhamon ötödik kártusa. Nem a Tutankhamon („Amon élő képmása”) nevet, hanem Alsó- és Felső Egyiptom uralkodójának címét jeleníti meg: Nebheperuré, vagyis Ré isteni megtestesülése (máshol „Ré, a megjelenések ura”). Finom munka.
kairói egyiptomi múzeum
További aranyozott sírmellékletek
kairó keresztény negyede
Kicsit visszaugrunk. Ez Kairó keresztény negyede. Jézus és Szűz Mária szőnyegformátumban. A mintegy százmilliós ország lakosságából az adott becsléstől függően 10-15-20 millió keresztény, messze a legnagyobb részben kopt.
A Kopt Múzeum bejárata, a háttérben a Szent György görög ortodox templom
A Kopt Múzeum bejárata, a háttérben a Szent György görög ortodox templom
Mennyezetrészlet a Kopt Múzeumban
Mennyezetrészlet a Kopt Múzeumban
Udvar a Kopt Múzeumban
Udvar a Kopt Múzeumban
Udvar a Kopt Múzeumban
Szintén
A legtöbbek által ismert keresztény egyházszakadás, görögösen szkizma 1054-ben történt, ekkor vált el a nyugati, római katolicizmus és a keleti, ortodox kereszténység. A koptok ennél jóval korábban elszakadtak. Mégpedig 451-ben, a khalkedoni zsinaton. A koptok és más keleti keresztény gyülekezetek tartották magukat ahhoz, hogy Krisztus egy természetű (mono füszisz, innen jön az ebben hívők monofizita megnevezése), vagyis csak isteni lényegű. Az egyház többsége viszont úgy döntött, Krisztus diafizita, vagyis emberi és isteni természete is van.
Ez Abu Tarek híres kosarizó étterme
Ez Abu Tarek híres kosarizó étterme

A kosari az egyiptomiak nagy kedvence. Sajnos a képen csak kevéssé vehető ki az itt készülő egytálétel. Van benne rövid makaróni- és spagettiszerű hosszúkás tészta, rizs, lencse, csípős paradicsomszósz és pirított hagyma. Vegetariánus.
Senkit nem szeretnék megbántani, de – ha nem tudnék arról, mennyire imádják az egyiptomiak – inkább hóvégi fiúkollégiumi vagy agglegényételnek tippelném.
Emlékezzünk meg viszont a nagy magyar történész Kosáry Domokosról. Görgei pedig nem volt áruló! (De erről majd talán egy másik posztban..)

Poire cukrászda kairo
Poire cukrászda
Most újra nekivágunk az egyiptomi múzeumnak. Vele szemben a Poire (franciául körte) nevű menő cukrászdába biztonsági átvilágítás után lehet csak belépni.
kairói Egyiptomi Múzeum
Egyiptomi Múzeum

A Tahrír tér északi felén álló Egyiptomi Múzeumot 1902-ben adták át. Marcel Dourgnon, francia építész tervezte. Ez a világ legnagyobb és legtekintélyesebb egyiptomi gyűjteményének otthona. De már nem sokáig. A Nílus túlpartján, a Gízai-fennsíkon, a piramisok közelében már épül az új, Nagy Egyiptomi Múzeum. Sőt, már a műkincsek átköltöztetése is gőzerővel folyik. Ha minden jól megy, még idén meg is nyílik.

kairói egyiptomi múzeum
Ahogy azt már legkésőbb az előző poszt óta tudjuk, a három gízai piramis közül a legkisebb Menkauré fáraóé. Itt ő látható középen. A Kr.e. 2500-as években uralkodott. Balra Hathor istennő, akivel még sokat fogunk találkozni Egyiptomban. Gyönyörű alkotás.
kairói egyiptomi múzeum
Koporsótetrisz
kairói egyiptomi múzeum
Díszes, festett koporsók mindenütt.
kairói egyiptomi múzeum
Az Egyiptomi Múzeum legértékesebb tárgyai Tutanhamon fáraó sírjából származnak. Az ő szarkofágját négy, egymásba illeszkedő aranyborítású faszentély vette körül. Ezek mind ebben a múzeumban vannak kiállítva. Ha nem tévedek, ez éppen kívülről a második. Annak is a bal oldali ajtaja. Az Alsó- és Felső-Egyiptom egyesített koronáját viselő fáraó (középen) Ozirisz istennel találkozik.
kairói egyiptomi múzeum

Talán ez a kedvencem a leletegyüttesből. Tutanhamon sírkamrájától jobbra nyílt egy Carter által kincstárnak elnevezett kisebb helyiség. Ott egy Anubisz-szobor őrizte a mintegy két méter magas, aranyozott kanópuszedény-tartó szentélyt. Ezt pedig négy oldalról egy-egy istennőszobor oltalmazta. Ő az egyikük. Ki tudja, melyik istennő ő?

kairói egyiptomi múzeum

Az előbb látott szentélyben helyezték el a négy kanópuszedényt, illetve alabástromból készült urnát. Ezek láthatók ezen a képen. Ezekben volt egy-egy mini aranykoporsó, és ezek szolgáltak tulajdonképpeni kanópusz-edényekként, vagyis ezekben őrizték a fáraó belső szerveit. Hagyományosan a négy kanópuszedénybe került az elhalt tüdeje, mája, gyomra, valamint az egyéb belső szervei. Az agy a mumifikálás során megsemmisült. Az orron át feltolt kampószerű eszközökkel lényegében cseppfolyósították, aztán kifolyatták. További érdekesség, hogy a szívet – amit az intelligencia és az érzelmek központjának tartottak – a múmiában hagyták.

kairói egyiptomi múzeum

Tutanhamon híres halotti maszkja más értékes leletekkel együtt egy külön teremben van, ahol nem szabad fényképezni. Így én sem (nagyon) fotóztam.
Itt van viszont két másik, kevésbé híres, bár nem kevésbé izgalmas halotti maszk. Ők Tuja és férje, Juja. Jobbra Juja, aki egy gazdag és befolyásos nemes és minden bizonnyal Ehnaton fáraó nagyapja volt. (Egyes feltételezések szerint Ehnaton fia volt Tutanhamon.) Esélyes, hogy ő volt Tutanhamon utódja, Ay fáraó apja is. (Az ókori Egyiptom urainál elég gyakori volt a közeli családtagok közötti házasodás, így nem érdemes nagyon fennakadni.)
Tutanhamon sírjának felfedezése előtt Juja és Tuja sírja volt az egyik legépebben megtalált egyiptomi sír (KV46). Juja és Tuja összes koporsója és szarkofágja is megvan. Ezek is itt vannak kiállítva, ahogy mindkettejük múmiája is.
Számos fáraó múmiája is itt fekszik egyébként, meglehetősen méltatlan körülmények között, egy fizetős különteremben. Nagyjából a látogatók derékmagasságában fekszenek szegények koporsójuk és díszeik nélkül, teljesen kiszolgáltatott módon, kicsit sem emelkedett környezetben. Remélhetőleg ez is változni fog az új múzeumban.

kairói egyiptomi múzeum
A múzeum vécéinek bejáratánál négy nyelven van kiírva, hogy ne adj borravalót. Ehhez képest a vécésnénik, -bácsik első szavai bent: baksis, baksis. Egész Egyiptomban epidemikus a borravalókunyerálás. Ha van cserében szolgáltatás, ha nincs.
kairói egyiptomi múzeum
Gőzerővel folyik a múzeum költöztetése az új, nagy múzeumba. Muszáj lesz hamarosan visszatérnem Kairóba.. Tud valaki szponzort?
kairói egyiptomi múzeum
Ez a Hórusz isten védelmezte kisfiú nem más, mint a talán legnagyobb egyiptomi fáraó, a nagy hódító és építtető, II. Ramszesz ifjú kiadása. Kr.e. 1279-től 1213-ig uralkodott, vagyis 66 évig! Az ő múmiája is itt fekszik a fent említett különteremben. 90 vagy 91 évesen halt meg, ami igencsak matuzsálemi kornak számított akkoriban.
kairói egyiptomi múzeum
Az itt látható festett sztélén a már idősebb II. Ramszeszt látjuk, amint éppen hadifoglyokat részesít lealacsonyító bánásmódban. Sok ehhez hasonlóval fogunk még találkozni, ahogy a Níluson felfele (vagyis délre) haladunk. Figyeljük meg, hogy a foglyok között van egészen sötét bőrű núbiai, valamint szakállas kis-ázsiai (talán hettita) figura is, ezzel is jelképezve, hogy a fáraó minden égtájon aprította az ellent.
kairói egyiptomi múzeum

Eknaton fáraó légkondival. A feltételezések szerint Eknaton (Akhenaton) volt Tutanhamon apja, és bizonyosan az ő első számú felesége volt a híres fejszobráról ismert Nofertiti/Nefertiti. Eknaton különösen izgalmas személyisége az egyiptomi történelemnek. Kr.e. 1353 és 1336 között uralkodott, eredetileg IV. Amenhotep néven, amely névben megjelenik Amon isten neve, aki akkoriban a sok közül a leginkább tisztelt istenség volt Egyiptomban. Igen ám, de a fáraó úgy gondolta, véget vet az Amon-papság uralmának és az istenkavalkádnak, és – talán a világtörténelemben elsőként – egyistenhitet vezetett be: Aton napisten kultuszát. A nevét Ekn-Atonra változtatta. A fővárost Tébából (a mai Luxorból) a ma Amarna néven ismert település környékére, Ahet-Atonba költöztette, és gazdagon díszítette Aton isten sugaras napkorongjával. Ezt hívják a történészek Amarna-reformnak.
Utóda, Tutanhaton folytatta művét, de csak egy darabig. A papság és még ki tudja mi nyomására visszatért az Amon-hithez, és a nevét is megváltoztatta: így lett Tutanhamon. Hoppá! Minden mindennel összefügg. Mindennel is.

kairói egyiptomi múzeum
Megvan, mi a Lonely Planet címlapján látható motívum! Ez Ehnaton fáraó koporsója.
kairói egyiptomi múzeum
Híres ülőírnok-szobor. Portrészerűen. Mintegy 4700 éves.. Egy másik, még híresebb írnokszobor a párizsi Louvre-ben van.
kairói egyiptomi múzeum
És egy másik híres írnok és pap, Kaaper faszobra, a Kr.e. 2500-as évekből, Szakkarából.
kairói egyiptomi múzeum
Felirat csak a legnagyobb világnyelveken: angol, arab, szerbhorvát, francia, német, magyar és lengyel. Az Egyiptomi Múzeum boltjának bejárata.
kairói egyiptomi múzeum
Ránk esteledett, amíg bent voltunk
A Tahrír tér napnyugtakor
A Tahrír tér napnyugtakor
al-azhar mecset és egyetem
Al-Azhar mecset és egyetem

Az ókor után egy kis muszlim Kairó. Ez itt az Al-Azhar mecset és egyetem. Több mint ezer éves, 972-ben, a Fatimida kalifátus idején kezdte meg működését. Mára a szunnita iszlám egyik világszerte leginkább elismert létesítménye. Számos magyar orientalista is itt tanult, és a 19. századi felújításában nagy szerepet játszott az Alexandriában már megismert Herz Miksa.
Izgalmas a balra látható dupla minaret. 1509-ben építtette al-Ghuri. Tőle jobbra régi alexandriai és rasidi ismerősünk, Káitbej minarete. Ez az 1400-as évek végén épült. Tehát mindkettő még Egyiptom (és Magyarország) török inváziója előtt.

al-azhar mecset és egyetem
Imám tanítja a híveket a Mekka és az ima irányát jelző mihráb és kibla előtt
al-azhar mecset és egyetem
Még egy jó csoportszelfi a mecset udvarán
al-azhar mecset és egyetem
Public Relations
iszlám negyed bazárjában kairóban
Kenyérárus fiú az iszlám negyed bazárjában
Vacsorázó helyiek a kairói Husszein-mecset előtt
Vacsorázó helyiek a kairói Husszein-mecset előtt
A Husszein-mecset minaretje
A Husszein-mecset minaretje
1154-ben épült eredetileg. Az Egyiptomban erős kisebbségben lévő síiták úgy tartják, itt temették el Mohammed próféta unokája, Ali kalifa fia, a 680-as kerbalai csatában elesett Husszein fejét.

És végül egy bónuszfotó. Nem én készítettem, több okból sem.
Azt ábrázolja, ahogy Howard Carter felnyitja a már eltávolított első aranyozott szentély után a második, a harmadik és a negyedik ajtaját is, és megpillantja Tutanhamon szarkofágját. A Királyok Völgyében, 1922-ben.
Szorgalmi feladat: visszalapozni ahhoz a képhez, amely ezt az előtérben látható ajtót ábrázolja!
Kimerítő poszt volt, tudom, viszont most megvan az alapfokú egyiptomi utazó képzésünk, úgyhogy elindulhatunk dél felé! (Kikérdezem!)

MEGOSZTÁS

Ajánlott Bejegyzések