Mohácsi csata 1526-2026 – Az áldozatok tömegsírjának feltárása - videó
Mohácsi csata – 1526-2026 – Az áldozatok tömegsírjának feltárása
A 21. század egyik legizgalmasabb magyar történelmi-régészeti-embertani kutatása zajlik Mohács mellett. Feltárják az 1526-os csata tömegsírjait, hogy az ötszázadik évfordulón méltó módon temethessék el az áldozatokat.
Ez a másfél perces videó röviden felvillantja, mi is történik az ásatáson és a Magyar Természettudományi Múzeumban, ahol a csontok vizsgálata folyik.
A feltárt III. számú tömegsírt 2020 decemberében befedték, a munka 2021 nyarán folytatódik.
Ezúton is szeretnék gratulálni – talán mondhatom, hogy a blog olvasói nevében is – a videóban is feltűnő Bertók Gábor régész-ásatásvezetőnek, valamint Varga Szabolcs történésznek, akik a mohácsi csata helyszínének kutatásáért állami kitüntetést kaptak március 15. alkalmából.
Nekik, valamint az ásatáson és a kutatás egyéb területein dolgozóknak is nagyon köszönöm, hogy a Keletiből Hongkongba olvasóival megosztották tapasztalataikat, eredményeiket. És főleg, hogy ezt a munkát végzik – télen, nyáron. Igazán megtisztelő, hogy több alkalommal is járhattam és forgathattam a helyszíneken.
A videóban feltűnnek többek között: Pálfi György, Neményi Réka, Buzár Ágota, Szabó Máté, Haramza Márk, Szajcsán Éva, Simon Zsófia, Simon Béla, Győrffy-Villám Zsombor, William Berthon, Kis Luca.
Duna-Dráva Nemzeti Park, Janus Pannonius Múzeum, Magyar Természettudományi Múzeum, Mohács 500
A vágásért nagy köszönet: Albert Gábor.
folyt.köv.