Karlovactól Dubrovnikig - Trogir, Klissza és egy kis Bosznia.
Karlovactól Dubrovnikig. Egy borús nap Horvátországban.
Trogir, Klissza és egy kis Bosznia. De inkább Hercegovina. Meg az épülő horvát híd, amely kicselezi.
De mi köze van Splitnek a Margitszigethez??
FONTOS FRISSÍTÉS! A PCR A BIZTOS!
A horvátok vasárnap bejelentették, hogy – finomítva a pénteki nyilatkozaton – csak akkor engednek be egy oltással, ha hitelt érdemlően igazolni tudja az utazó, hogy átesett a fertőzésen. Ha ez nem megy, akkor továbbra is szükség van a PCR-tesztre!! A magyar oltási igazolványt magyar hivatalos tájékoztatás szerint egyelőre Montenegró és Szerbia fogadja el.
Én is teszttel érkeztem, és egyelőre nem is buzdítok senkit az utazásra.
Az elindulásról itt.


Karlovacnál hagytuk abba. Ez tegnap reggel még szép időben. A képen Dubovac, magyarul Dobóc vára, Karlovac felett. 1339-ből van róla okleveles említés, a 15. században reneszánsz stílben átépítették. A Frangepánok és a Zrínyiek is tulajdonolták.
A török ellen épült erődváros Karlovac-Károlyvárosról is lehetne még sokat írni, de most siessünk dél felé. (Az igyekezetemet jelentősen megkönnyítette, hogy zárva volt a 90-es évekbeli délszláv háború múzeuma a várostól délkeletre. Legközelebb érdemes belekalkulálni az útitervbe.)


Trogir a magasból
A kép közepén a kis sziget Trogir óvárosa. Görög gyarmatosítók alapították Tragurion néven. Érdekesség, hogy a név vagy a görög tragos (bakkecske), vagy az illír tregur (három kő) szóból ered.
Magyarosan Traunak szokták hívni, ez pedig az olasz Traù elnevezésből ered. Könyves Kálmán magyar királytól nyerte el városi autonómiáját. Történelmünkből onnan a legismertebb, hogy a tatárjárás idején, 1242-ben ide menekült egy időre IV. Béla király Kadan mongol vezér elől.



Az erőd túloldala. A hozzá tartozó focipályával.


Na ebből már láthatott valamit IV. Béla. Legalábbis 1213-tól már építették, miután az előtte itt állt templomot 1123-ban lerombolták a szaracénok.





Lent a távolban pedig Split, latinosan Spalato. IV. Béla feleségét, a bizánci Laszkarisz Máriát és családját először Spalatoba küldte a mongolok elől. A helyiek azonban azt javasolták, inkább a város felett magasodó, sokkal biztonságosabb várba menjenek. A polgárok nemes gesztusát minden bizonnyal az is motiválta, hogy nem akarták városukra zúdíttatni a mongolok nyilait.
Hamarosan IV. Béla is követte családját ide a várba, de aztán átköltöztek az innen 30 kilométerre fekvő Trogirba.
Még mielőtt elköltöztek volna, 1242. január 27-én itt született meg Margit nevű lányuk. Őt a király Isten szolgálatába ajánlotta, Magyarország megmentését kérve. Igen, Klisszában született Árpád-házi Szent Margit!
IV. Béla búcsúajándékként egy Spalato melletti földbirtokot adományozott a trauiaknak, ami a következő évszázadokban folyamatos konfliktusforrás lett a két város között.
Split most kimaradt. Talán hamarosan visszatérünk.



A hosszú horvát tengerpartot megszakítja a Bosznia-Hercegovinához tartozó 20 kilométeres szakasz Neum környékén. A horvátok – a bosnyák kormánnyal egyetértésben – úgy döntöttek, híddal kötik össze a szárazföldet és a Pelješac-félszigetet, amely utóbbi már Neumtól délre csatlakozik a szárazföldhöz. Így Dubrovnikba is Bosznia-Hercegovina érintése nélkül lehet majd utazni Zágráb felől.





Tényleg így nézett ki, nem variáltam a színeken.
Bosznia-Hercegovina után Horvátországba – a déli részére – is sikerült még 17:30 előtt visszaérnem. Ennek annyiban volt jelentősége, hogy a horvát határőrlány megállapította, hogy nem megszakítás nélkül haladtam át a BiH területen. Gondolom, leolvasták a rendszámomat az előző határon, mert ott _ki_ nem léptettek a horvátok. Valóban mentem egy kört Neumban. Viszont így már az ő szempontjukból nem Magyarországról érkeztem neumi tranzittal, hanem Boszniából. Ezért egy darabig tanácstalanul forgatta a személyimet. Majd bedobtam, hogy van PCR-tesztem is. Rendben, viszontlátásra! Nem kérte, hogy meg is mutassam. Nagyon megbízható benyomást keltek, nem vitás. (Vagy csak már nagyon közelített a műszak vége.)
