Irány a királyok völgye, ahol Tutanhamon is nyugszik!

Tutanhamon fáraó sírjában. Az igaziban.
A legfeljebb 19 évesen meghalt uralkodó nem tartozott a legjelentősebb fáraók közé, sírjának 1922-23-as felfedezése mégis a legismertebbé tette. Megnézzük a múmiáját és felfedezője, a korabeli médiasztár Howard Carter házát is.
Irány a királyok völgye.

Tutanhamon sírkamrája
Tutanhamon sírkamrája és eredeti, kvarcitból készült szarkofágja
Kr.e. 1324-től egészen 1923-ig, vagyis 3247 évig feküdt itt a fáraó. A falfestmények ugyanilyen régiek.
Ez a királyok völgye bejárata
Ez a királyok völgye bejárata
Kicsit visszaugrunk. Ez a királyok völgye bejárata. Jól látszik a völgy, amelynek két oldalába (és mellékágaiba) vájták a temetkezési helyeket. Az egyes sírokat KV rövidítéssel és egy számmal jelölik. (Mégsem szovjet tankok.) Tutanhamoné a KV62. A sírok egy része zárva van, ásatás, felújítás miatt. A leglátványosabbakba az amúgy sem olcsó belépőn felül külön jeggyel lehet bejutni. Tutanhamon is emelt díjas szolgáltatás.. Nem annyira a szépsége és gazdagsága, hanem az ismertsége miatt. A későbbi posztokban mutatok még sokkal szebbeket is. Na de most jöjjön a vitán felül nagyon izgalmas KV62.
Bejárat tutanhamon sírkamrájához
Bejárat Tutanhamon sírkamrájához

Itt a modern időkben épített bejárat. A lépcsőn egy fedett előtérbe jutunk, onnan jobbra lefelé indul az eredeti sír lépcsője. Tutanhamon nagy szerencséje, hogy nyughelyére a későbbi fáraósírok építkezési törmelékét hordták, és még munkásházakat is építettek rá. Ennek köszönhető, hogy – bár a temetés után bejutottak sírrablók és némi kárt is tettek – a sír aztán évezredekig érintetlen maradt.

Tutanhamon sírkamrája

Ez már az eredeti, a mélybe vezető folyosó, amely – amikor Howard Carter 1922. november 4-én rábukkant – kövekkel, törmelékkel volt feltöltve. Minden bizonnyal a királyok völgye őrei tömték be a járatot, miután felfedezték, hogy sírrablók jutottak be. Carter és emberei ennek a 8 méter hosszú lépcsősornak a kiürítésével kezdték a munkát.
A 16 lépcsőfok (ezek most le vannak fedve) végén egy lepecsételt falhoz jutottak. Nem mostanában, hanem több mint háromezer éve pecsételték le.
1922. november 24-én, Howard – támogatója, Lord Carnarvon jelenlétében – áttörte a falat. Akkor pillantotta meg az innen is látható előteret, amely tele volt a fáraó túlvilági életét segítő tárgyakkal: ágyakkal, szétszerelt szekerekkel, székekkel, edényekkel, botokkal, aranyozott szobrokkal.

Tutanhamon sírkamrája

A lépcsősor végén a nagyjából 8×3 méteres előtérből jobbra fordulunk. És máris meglátjuk a sírkamrát. Carternek erre a látványra még hónapokat kellett várnia, az előtér és a sírkamra között ugyanis fal állt. Ennek áttörése előtt fel kellett dolgozni és ki kellett hordani az előtérben talált tárgyakat.
Végül 1923. február 17-én, húsz tanú jelenlétében bontották meg a falat. Nem ezt, hanem a szarkofágot körülvevő aranyozott szentélyt látták meg. Mint kiderült, négy ilyen arany szekrény volt. Ezekről írtam az Egyiptomi Múzeumról szóló posztban. Ott vannak kiállítva.
Látható, hogy érdemben csak a sírkamrát díszítették, azt is elég sietősen. Az előtér és az onnan nyíló mellékkamra (annex) is dísztelen, és az egész temetkezési hely sokkal kisebb (110 négyzetméter), mint a többi fáraósír. Valószínűleg eredetileg nem is a fáraónak szánták ezt a sírt, de váratlanul, fiatalon halt meg, így gyorsan egy másik, félkész sírt alakítottak át erre a célra. Egyes feltételezések szerint a híres halotti maszk sem neki készült, hanem egy fáraónőnek, az sem kizárt, hogy Ehnaton feleségének, Nefertitinek.

Tutanhamon sírkamrája
A kvarcitól készült szarkofág felülről

Benne volt egy aranyozott koporsó, aztán még egy aranyozott koporsó, aztán egy színarany koporsó, abban pedig a híres arany maszk alatt maga Tutanhamon fáraó múmiája. De vajon hol van most a fáraó?

Tutanhamon sírkamrája

A sírkamra jobb oldalán látható falfestményen Tutanhamon múmiáját szánon húzza tizenkét főtisztviselő. A barna, minden bizonnyal baktériumok által okozott pöttyök az összes falfestményen láthatók, eltávolításuk az ismert módszerekkel nem lehetséges az eredeti festmények sérülése nélkül. Jó hír, hogy állítólag nem is romlik a helyzet, bár erre azért nem vennék mérget. A sok turista növeli a levegő pára- és széndioxidtartalmát, ez pedig nem segít. A kép bal alsó részén látható a Carter által kincstárnak elnevezett helyiség lezárt bejárata. Ott a híressé vált Anubisz-szobor őrizte a fáraó belső szerveit tartalmazó kanopuszedényeket és az azokat védő tárolót – egyéb kincsek mellett. Ezek is a kairói Egyiptomi Múzeumban vannak most. Írtam róluk korábban. Ott találták meg a fáraó két meg nem született gyermekének maradványait is.
Na, de hol van a fáraó?

Tutanhamon sírkamrája
Itt. Az előtér bal oldalán, szigetelt üvegkoporsóban. Korábban a szarkofágban volt, most onnan nagyjából tíz méterre. Valahol jó, hogy még mindig a sírjában fekszik. Mégis szomorú látvány így, kincseitől megfosztva. Szerintetek hol, milyen körülmények között kellene nyugodnia?

Panorámaképen a sírkamra. Mindenképp érdemes körbenézni. A bal szélen a denderai templomban sokszor látott Hathor és Anubisz üdvözli a fáraót a túlvilágon. Aztán a napisten bárkája alatt tizenkét pávián. A szemközti falon balra a múmiaként megjelenő Oziriszt öleléssel köszönti Tutanhamon, aki mögött, jobbra szintén Tutanhamon, illetve az ő lelke, ká-ja látható. Ettől jobbra Nut istennő előtt áll a fáraó, tőle jobbra pedig a múmiaként ábrázolt fáraó szájmegnyitási szertartását végzi utóda, a párducbőrbe öltözött Aj fáraó. Ettől jobbra a jobb oldali fal látható, a fáraó múmiáját húzó tizenkét főhivatalnokkal.

Tutanhamon sírkamrája
Egy tabló a sír feltárásáról. Balra fent látszik a szarkofágot körülvevő aranyozott szentély, jobbra fent pedig a kincstár.
királyok völgye
Egy újabb panoráma. A királyok völgyéről. Középen Tutanhamon sírja. A jobb szélen a nagy uralkodó, II. Ramszesz sírjának lejárata látható. A kettő közötti út Merneptah sírjához vezet.
Howard Carter háza
Howard Carter háza

Ez pedig Howard Carter háza, pár kilométerre a királyok völgyétől. Kevés turista látogat el ide, pedig érdekes elképzelni, hogy élt a híressé vált felfedező. És néha szponzora, Lord Carnarvon is, aki hobbifotós is volt, így egy, a fényképek előhívására szolgáló sötétkamrát is berendeztetett ebben a vályogépületben.

Howard Carter háza
Külön érdekesek a korabeli berendezési tárgyak
Howard Carter háza
Egy eredeti frigidaire - frizsider/fridzsider
Howard Carter háza
Kredenccel
Tutanhamon sírkamrája másolata
A Carter-háztól talán száz méterre megépítették Tutanhamon sírjának pontos másolatát. Ide megyünk. A tömegturizmus miatt a jövőben elkerülhetetlen lesz, hogy az érdeklődők jelentős részének az eredeti helyett másolatokat mutassanak.
Tutanhamon sírkamrája másolata
A másolatok előnye, hogy nem okozunk kárt az eredetiben, és olyan részeket is megvizsgálhatunk, amelyeket az eredetiben semmiképp. Itt például lemehettem a sírkamrába. Oké, a hátrányok is nyilvánvalók. De szerintem mindenképpen előremutató a kezdeményezés.
carter-könyv eredeti magyar kiadása

Ez pedig már a hazatérésem után készült fotó. Megvettem a Franklin Társulat által kiadott két részes Carter-könyv eredeti magyar kiadását. Érdekes, hogy évszámot nem találtam bennük, de minden bizonnyal a huszas években fordították és adták ki őket.
A kor abszolút médiaszenzációja volt a sír felfedezése. Carter pedig első számú médiasztárrá vált. Pedig nem is volt összezárva másokkal egy bekamerázott villában.

carter-könyv eredeti magyar kiadása
Belelapozunk

Szóval lesz még Egyiptom. Képek a legszebb – még sokkal szebb – sírokból, a luxori és karnaki templomból, Asszuánból és Abu Szimbelből is.
Maradjanak velünk!

MEGOSZTÁS

Ajánlott Bejegyzések