Irány a királyok völgye, ahol Tutanhamon is nyugszik!
Tutanhamon fáraó sírjában. Az igaziban.
A legfeljebb 19 évesen meghalt uralkodó nem tartozott a legjelentősebb fáraók közé, sírjának 1922-23-as felfedezése mégis a legismertebbé tette. Megnézzük a múmiáját és felfedezője, a korabeli médiasztár Howard Carter házát is.
Irány a királyok völgye.



Itt a modern időkben épített bejárat. A lépcsőn egy fedett előtérbe jutunk, onnan jobbra lefelé indul az eredeti sír lépcsője. Tutanhamon nagy szerencséje, hogy nyughelyére a későbbi fáraósírok építkezési törmelékét hordták, és még munkásházakat is építettek rá. Ennek köszönhető, hogy – bár a temetés után bejutottak sírrablók és némi kárt is tettek – a sír aztán évezredekig érintetlen maradt.

Ez már az eredeti, a mélybe vezető folyosó, amely – amikor Howard Carter 1922. november 4-én rábukkant – kövekkel, törmelékkel volt feltöltve. Minden bizonnyal a királyok völgye őrei tömték be a járatot, miután felfedezték, hogy sírrablók jutottak be. Carter és emberei ennek a 8 méter hosszú lépcsősornak a kiürítésével kezdték a munkát.
A 16 lépcsőfok (ezek most le vannak fedve) végén egy lepecsételt falhoz jutottak. Nem mostanában, hanem több mint háromezer éve pecsételték le.
1922. november 24-én, Howard – támogatója, Lord Carnarvon jelenlétében – áttörte a falat. Akkor pillantotta meg az innen is látható előteret, amely tele volt a fáraó túlvilági életét segítő tárgyakkal: ágyakkal, szétszerelt szekerekkel, székekkel, edényekkel, botokkal, aranyozott szobrokkal.

A lépcsősor végén a nagyjából 8×3 méteres előtérből jobbra fordulunk. És máris meglátjuk a sírkamrát. Carternek erre a látványra még hónapokat kellett várnia, az előtér és a sírkamra között ugyanis fal állt. Ennek áttörése előtt fel kellett dolgozni és ki kellett hordani az előtérben talált tárgyakat.
Végül 1923. február 17-én, húsz tanú jelenlétében bontották meg a falat. Nem ezt, hanem a szarkofágot körülvevő aranyozott szentélyt látták meg. Mint kiderült, négy ilyen arany szekrény volt. Ezekről írtam az Egyiptomi Múzeumról szóló posztban. Ott vannak kiállítva.
Látható, hogy érdemben csak a sírkamrát díszítették, azt is elég sietősen. Az előtér és az onnan nyíló mellékkamra (annex) is dísztelen, és az egész temetkezési hely sokkal kisebb (110 négyzetméter), mint a többi fáraósír. Valószínűleg eredetileg nem is a fáraónak szánták ezt a sírt, de váratlanul, fiatalon halt meg, így gyorsan egy másik, félkész sírt alakítottak át erre a célra. Egyes feltételezések szerint a híres halotti maszk sem neki készült, hanem egy fáraónőnek, az sem kizárt, hogy Ehnaton feleségének, Nefertitinek.

Benne volt egy aranyozott koporsó, aztán még egy aranyozott koporsó, aztán egy színarany koporsó, abban pedig a híres arany maszk alatt maga Tutanhamon fáraó múmiája. De vajon hol van most a fáraó?

A sírkamra jobb oldalán látható falfestményen Tutanhamon múmiáját szánon húzza tizenkét főtisztviselő. A barna, minden bizonnyal baktériumok által okozott pöttyök az összes falfestményen láthatók, eltávolításuk az ismert módszerekkel nem lehetséges az eredeti festmények sérülése nélkül. Jó hír, hogy állítólag nem is romlik a helyzet, bár erre azért nem vennék mérget. A sok turista növeli a levegő pára- és széndioxidtartalmát, ez pedig nem segít. A kép bal alsó részén látható a Carter által kincstárnak elnevezett helyiség lezárt bejárata. Ott a híressé vált Anubisz-szobor őrizte a fáraó belső szerveit tartalmazó kanopuszedényeket és az azokat védő tárolót – egyéb kincsek mellett. Ezek is a kairói Egyiptomi Múzeumban vannak most. Írtam róluk korábban. Ott találták meg a fáraó két meg nem született gyermekének maradványait is.
Na, de hol van a fáraó?

Panorámaképen a sírkamra. Mindenképp érdemes körbenézni. A bal szélen a denderai templomban sokszor látott Hathor és Anubisz üdvözli a fáraót a túlvilágon. Aztán a napisten bárkája alatt tizenkét pávián. A szemközti falon balra a múmiaként megjelenő Oziriszt öleléssel köszönti Tutanhamon, aki mögött, jobbra szintén Tutanhamon, illetve az ő lelke, ká-ja látható. Ettől jobbra Nut istennő előtt áll a fáraó, tőle jobbra pedig a múmiaként ábrázolt fáraó szájmegnyitási szertartását végzi utóda, a párducbőrbe öltözött Aj fáraó. Ettől jobbra a jobb oldali fal látható, a fáraó múmiáját húzó tizenkét főhivatalnokkal.



Ez pedig Howard Carter háza, pár kilométerre a királyok völgyétől. Kevés turista látogat el ide, pedig érdekes elképzelni, hogy élt a híressé vált felfedező. És néha szponzora, Lord Carnarvon is, aki hobbifotós is volt, így egy, a fényképek előhívására szolgáló sötétkamrát is berendeztetett ebben a vályogépületben.






Ez pedig már a hazatérésem után készült fotó. Megvettem a Franklin Társulat által kiadott két részes Carter-könyv eredeti magyar kiadását. Érdekes, hogy évszámot nem találtam bennük, de minden bizonnyal a huszas években fordították és adták ki őket.
A kor abszolút médiaszenzációja volt a sír felfedezése. Carter pedig első számú médiasztárrá vált. Pedig nem is volt összezárva másokkal egy bekamerázott villában.

Szóval lesz még Egyiptom. Képek a legszebb – még sokkal szebb – sírokból, a luxori és karnaki templomból, Asszuánból és Abu Szimbelből is.
Maradjanak velünk!