Kevésbé ismert, szuperizgalmas piramisokat látogattam végig Kairótól délre
Tört piramis, vörös piramis, fekete piramis – kevésbé ismert, szuperizgalmas piramisok Kairótól délre, Dahsúrban. Bónusz: falafelezés (taamijázás) Mempfiszben.



Szóval megérkeztünk Kairóból a 40 kilométerre délre fekvő Dahsúrba. A Kr.e. 2600-as, 2500-as években épült két piramis otthonába. Igen, ezek a piramisok a híres gízai piramisok ELŐTT épültek. Jobbra a vörös, vagy északi piramis, középen a tört piramis, mindkettőt Szneferu vagy más néven Sznofru fáraó építtette. Balra nagyon kicsiben látszik a fekete piramis, III. Amenemhat jóval később, a Kr.e. 1800-as években épített síremléke.

Itt már megkerültük a vörös piramist. Az is felsejlik, hogy miért nevezték vörösnek. Ez az első, a mai felfogás szerint “piramis formájú”, szóval négyzetes gúla alakú piramis.
Jobbra, a távolban pedig a legrégibbnek tartott piramis, Dzsószer (Zoszer) fáraó lépcsős piramisa a 2600-as évekből. Dzsószer 2648 körül halt meg, Szneferu, a vörös piramis építtetője 2589 környékén.

A remekül sikerült vörös piramis előtt Szneferu más épületekkel is kísérletezett. Összesen három vagy négy piramis fűzödik a nevéhez. Meg is nézünk majd még egyet, most viszont itt a mai fő attrakciónk, Szneferu tört falú piramisa (angolul Bent Pyramid néven ismert). Ugye milyen szép?
Pedig valószínűleg egyszerűen el lett … tervezve.
Ez LETT VOLNA az első gúla alakú piramis, aztán mégsem az lett.
Meredek, 54 fokos szögben kezdték el építeni, így 125 méter magas lett volna. Igen ám, de minden bizonnyal repedésék keletkeztek az épületen, és a statikai problémák miatt 45 méteres magasságnál úgy döntöttek, lecsapják a végét, és tompább, 43 fokos szögben fejezik be a piramist.
Főnök, 43 lett, maradhat?
Így 100 méter magas lett.

Voltak kétségeim, hogy be szabad-e menni. 4600 éve veszélyesnek nyilvánították. Azóta talán javult az állapota?? Na mindegy. Először megyünk 74 métert lefelé.




Valószínűleg sosem temettek ide.
Sok-sok denevér viszont jól érzi itt magát.
– Na jól van, ez sem sikerült. Akkor építsünk egy újat – mondta Szneferu, és belefogtak a vörös piramisba párszáz méterrel odébb. Elképesztő belegondolni, hogy az akkori GDP mekkora százalékát fordították ezekre a megalomán presztízsberuházásokra.

Egy piramis megvolt. És még rám sem dőlt.



Jól látszik, hogy nagy felületen megmaradt az eredeti mészkőborítás. El lehet képzelni, milyen volt teljesen befedve. Balra, a háttérben a vörös piramis. Mindjárt oda is bemegyünk.



Átjövünk a vörös piramishoz. Na, ez sikerült! Valószínűleg Szneferu is megnyugodott. És biztos sokszor megmutatta az építkezést kisfiának.
Hogy mi volt a fiú neve? Hufu mond valamit?
Bizony, ő lett Hufu, vagy más néven Keopsz fáraó! És ő építtette a valaha volt legnagyobb piramist. Innen északnyugatra, Gízában. Szneferu büszke lett volna, ha látja.
Szóval ez az első négyzetes gúla alakú piramis. 105 méter magas volt, még ma is megvan 100. Nem bízták a véletlenre a dőlésszöget, a tört piramis felső részének megfelelő szögben építették az egészet.
A sírkamrában találtak csontvázat, de egyáltalán nem biztos, hogy Szneferué.
Csak most látom, hogy kicsiben ott van jobbra a tört piramis is.






Kicsit máshogy néz ki, mint az amerikai Memphis, Tennessee-ben. De garantáltan ez az eredeti! Innen kapta a nevét az 1819-ben alapított amerikai város.
Mutatom az óriási mangókat!




Most megtekintjük Mempfisz ókori emlékeit, aztán a tört piramis felkeresése után egy másik gyerekkori vágyam is teljesül: megnézzük Dzsószer fáraó lépcsőzetes piramisát, a világ első piramisát! Szakkarában.
A következő posztban.