Kazahsztán fővárosa, Nurszultán képekben
Asztana, újabban Nurszultán, Kazahsztán fővárosa.
Ezzel a poszttal zárjuk a nagy kazah körutazást. Illetve csak majdnem. Jön Jurcsihin orosz űrhajós üdvözlete Farkas Bertalannak!

A kazah népmese szerint egy csodamadár, Szamruk az élet fájának, egy nyárfának a tetejére rakta le tojását – ezt idézi meg ez az emlékmű, amely az 1997 utáni új főváros és egész Kazahsztán jelképévé vált. A helyiek alakja miatt Chupa Chups-nak is nevezik.
Amikor egy régi itteni lakost arról kérdeztem, mi volt ezen a helyen korábban, ennyit mondott: krumpli.
Szóval mezőgazdasági terület.
Ez egy teljesen új, modern városrész, számos nemzetközileg elismert sztárépítész dolgozott rajta.

A Bajterek tetején kilátó van. A gömbfelületű és sötétített üveg miatt gyakorlatilag lehetetlen normális fotót készíteni.
Itt a volt elnök, Nazarbajev kéznyomába illesztheti az ember a saját kezét.


Nincs nagy mozgás.
Nurszultán amúgy Ulanbátor után a világ második leghidegebb fővárosa. A sztyeppe közepén fekvő, erősen kontinentális klímájú várost semmi nem védi a Szibéria felől érkező hideg légáramlatoktól. Cserében nyáron olykor jó forró.
Biztos örültek az államigazgatásban dolgozók, amikor 1997-től kezdve ide kellett költözniük a sokkal kellemesebb, hegyekkel körülölelt, fás utakkal gazdagon ellátott Almatyból, oroszosan Alma-Atából.



Balra hátul a magas épület a még félkész Abu Dhabi Plaza. Ha egyszer elkészül, 382 méteres magasságával Közép-Ázsia legmagasabb épülete lesz.
Idén tavasz óta hívják a leköszönt (de a háttérből azért irányító) kazah elnök, Nurszultan Nazarbajev után Nurszultánnak a kazah fővárost. Eredetileg Akmoly volt, aztán a szovjet időkben Celinográd lett, a rendszerváltáskor Akmola. Miután 1997-ben a sokkal barátságosabb és kedvezőbb klímájú Almatyból ideköltöztették a fővárost, átnevezték Asztanára, ami türk nyelveken fővárost jelent. Még ma is sokan így nevezik, bár a hivatalos név már Nurszultán, illetve Nur-Sultan. Hogy ennél is bonyolultabb legyen, a mintegy egymilliós város repterének nemzetközi betűjele továbbra is a Celinográdra utaló TSE.




















A 2017-es asztanai világkiállítás központi témája a jövő energiája volt. Ez az EXPO központi épülete, a Nir Alem pavilon, népszerű becenevén a halálcsillag.


