Almaty környéke: 3000 éves sziklarajzok és a kazah aranyember

Almaty környéke: 3000 éves sziklarajzok, a kazah aranyember és osztálykirándulás a tóparton.

Jeszik-tó
Jeszik-tó

Almatytól keletre. Ez a Jeszik-tó, Jeszik/Esik településtől délre. (Az angol és orosz (Issyk/Иссык) átírás miatt a neve összekeverhető a kirgizisztáni Isszik-tóval.) A szép táj közelről nem ennyire idilli. Sok a szemét, és erősen váratlan és tájidegen a hangos elektronikus zenére bulizó iskolások tömege.

jeszik-tó fele
Odaúton a tóhoz
jeszik-tó fele
Szintén
ősi szaka kurgán jeszik
Jeszik (Esik/Issyk) város mellett számos ősi szaka kurgán van. Ezekbe a magyarországi kunhalmokhoz hasonló, földdel borított sírokba temetkeztek az itteni szkíta vezetők a Kr.e. 2-3. évezredben. A túlnyomó részüket kifosztották, az 1969-ben itt talált “arany ember” viszont azóta Kazahsztán nemzeti jelképe lett.
Egy másik, megbontott kurgán a házak között jeszik
Egy másik, megbontott kurgán a házak között
Látható, hogy mostanában leginkább szemétlerakónak használják az egykori szkíta vitéz sírját.
arany ember szobra kazahsztan

Jobbra, az a szobor jelzi a helyet, ahol megtalálták az arany embert. Mellette arany ember – kazahul altyn adam – nevű étterem és karaokebár. Az emlékműből el lehet képzelni azt is, hogy nézett ki az arany ékszerekkel és díszekkel beborított szkíta harcos. Az aranyak egyébként jelenleg az asztanai nemzeti múzeumban vannak, mutatok majd képet róluk. Az arany ember szerencséje nem ő volt a kurgán fő lakója. A halom központi helyén lévő, leggazdagabb sírt kirabolták, a melléksírban fekvő halott így békességben várhatta, hogy a szovjet régészek kiássák. El lehet képzelni, hogy mennyi arany volt a kirabolt sírban.. A hírek szerint az arany ember csontjait visszatemetik.

Szovjet buszmegálló Karabasztau faluban
Szovjet buszmegálló Karabasztau faluban
A Kirgizisztánból való határátlépés után, a Tamgalyban található sziklarajzok felé vezető úton készült. A lovak láthatóan imádják az árnyékot és szélcsendet nyújtó buszmegállót. Szép egyenletesen be is borították citrommal.
Tamgaly petroglifák

Ezek pedig már a Tamgaly petroglifák, vagyis sziklarajzok, az UNESCO által védett kulturális örökség. Az itteni bronzkortól a korai vaskorig, vagyis a Kr.e. 14. századtól véstek ide kultikus rajzokat az akkori lakók. Az óriási területen többezer rajz található, vannak későbbi, 20. század eleji rajzok is. A korai kultuszban az ökrök jelentették a fő értéket, aztán egyes ökröket lóvá alakítottak, úgy, hogy a szarvuk azért megmaradt. Az itt jobbra lent látható ökör-lóra később véstek egy emberkét is.

tamgaly petroglifák
Az egyik legérdekesebb kultikus motívum a napfejű istenség, mint ez itt, mögöttem
tamgaly petroglifák
Itt egy másik napfejű lény, állatokkal körülvéve
tamgaly petroglifák
Ezt a dombtetőn lévő, messziről látható sziklát tartják az egyik főoltárnak. Itt is napfejű istenségek, balra lent pedig az őket imádó, talán kultikus táncot lejtő emberek. (Kicsit Keith Haring képeire emlékeztetnek.)
Körkép az előző oltártól, hogy el lehessen képzelni a helyszínt. Nagyjából középen van az a sziklás rész, ahol a kettővel korábbi képen látható rajz van, a bal szélen pedig, ahol a korábbiak.
Almaty, a korábbi főváros
Almaty, a korábbi főváros
Libegő a Kök-Töbe hegyre. Balra a kép harmadánál a Kazahsztán hotel, ahol augusztusban szálltam meg. Az akkori posztban több kép van Almatyról.
kök-töbe hegy kilátás
Kilátás fentről
étterem almaty
“Guljás” - gulyás sok paradicsommal egy sztalóvaja (önkiszolgáló étterem) kínálatából

Most látom, hogy mellette plov van kikészítve.

étterem almaty
Én végül ilyen menüt ettem. Nagyjából 700 forintért.
Buli Almatyban
Buli Almatyban
Aztán repülünk tovább északra almaty
Aztán repülünk tovább északra
Hamarosan bezárul az Asztanában kezdett, nagy kazah kör (kis kirgiz kitérővel). Következik Karaganda és Asztana!
MEGOSZTÁS

Ajánlott Bejegyzések