Almaty környéke: 3000 éves sziklarajzok és a kazah aranyember
Almaty környéke: 3000 éves sziklarajzok, a kazah aranyember és osztálykirándulás a tóparton.

Almatytól keletre. Ez a Jeszik-tó, Jeszik/Esik településtől délre. (Az angol és orosz (Issyk/Иссык) átírás miatt a neve összekeverhető a kirgizisztáni Isszik-tóval.) A szép táj közelről nem ennyire idilli. Sok a szemét, és erősen váratlan és tájidegen a hangos elektronikus zenére bulizó iskolások tömege.





Jobbra, az a szobor jelzi a helyet, ahol megtalálták az arany embert. Mellette arany ember – kazahul altyn adam – nevű étterem és karaokebár. Az emlékműből el lehet képzelni azt is, hogy nézett ki az arany ékszerekkel és díszekkel beborított szkíta harcos. Az aranyak egyébként jelenleg az asztanai nemzeti múzeumban vannak, mutatok majd képet róluk. Az arany ember szerencséje nem ő volt a kurgán fő lakója. A halom központi helyén lévő, leggazdagabb sírt kirabolták, a melléksírban fekvő halott így békességben várhatta, hogy a szovjet régészek kiássák. El lehet képzelni, hogy mennyi arany volt a kirabolt sírban.. A hírek szerint az arany ember csontjait visszatemetik.


Ezek pedig már a Tamgaly petroglifák, vagyis sziklarajzok, az UNESCO által védett kulturális örökség. Az itteni bronzkortól a korai vaskorig, vagyis a Kr.e. 14. századtól véstek ide kultikus rajzokat az akkori lakók. Az óriási területen többezer rajz található, vannak későbbi, 20. század eleji rajzok is. A korai kultuszban az ökrök jelentették a fő értéket, aztán egyes ökröket lóvá alakítottak, úgy, hogy a szarvuk azért megmaradt. Az itt jobbra lent látható ökör-lóra később véstek egy emberkét is.







Most látom, hogy mellette plov van kikészítve.


