Sok vodka és konyak a Hotel Kazahsztánban
Almaty, Kazahsztán. A (szó szerint) bemelegítő dubajozás után indul a valódi keleti út. Rendezett utcák, sok vodka és konyak, no meg a Hotel Kazahsztán.

Hajnali érkezés Dubajból Almatyba, a Kazahsztán hotel sokadik emeletére. A nap kel, én fekszem.


Az erkélyek tervezéséhez mintha a Frédi és Béni sorozatból merítettek volna ihletet. Jobbra alul korinthoszi oszlopfőkkel ékesített boltbejárat.


Ezen a képen csak vodkák láthatók. Nem mind kazah gyártmány, van itt orosz, belorusz, ukrán is. És ez nem egy óriási bevásárlóközpont, csak egy kicsit nagyobb bolt.



A tagköztársaságokat jelképező katonák egy Szovjetunió alakú háttérből emelkednek ki – különösen az orosz.





És igen, az alma alma – kazahul, azeriül, üzbégül és kirgizül is.

A város Alma-Ata néven a szovjet Kazahsztán fővárosa volt, mígnem Nurszultan Nazarbajev elnök 1998-ban átköltöztette azt a rendkívül zord időjárású Akmolába, korábbi orosz nevén Celinográdba. Aztán a komor jelentésű – fehér sír – városnevet Asztanára, fővárosra változtatták. Idén pedig a leköszönt – de azért a háttérből vaskézzel irányító – Nazarbajev után Nur-Szultánnak nevezték át. Érdekesség, hogy a város repülőterének kódja a mai napig a Celinográdból képzett TSE.

Figyeljük meg az épületet az ötezresen.

Itt mindent figyeljünk meg! 1000 tenge nagyjából 750 forint.

Budapesten sajnos nem pont így néznek ki.


Ahogy a volt Szovjetunióban sok helyen, itt is zsetonnal lehet átjutni a metró beléptetőkapuin.



Az őt korrupt diktátornak tartók is rendszerint a fő érdemének tekintik, hogy a szélesen vett régióban egyedül itt nem járt véres etnikai és egyéb konfliktussal a Szovjetunió felbomlása.


Jobbra a hegyen óriáskerék. Libegő visz fel.

Nekem nagyon tetszett ez az épület. A 102 méteres, 26 emeletes szálloda 1977-re készült el, és a modern Kazahsztán egyik jelképévé vált. Olyannyira, hogy az egyik mai pénzen is látható. Melyiken is?



