Teherán legmenőbb részét is láttam - fotók a fővárosból
Teherán: a legmenőbb gyalogoshíd, rakéták, ételek, a díszdobozkészítés rejtelmei és Khomeini ajatollah mauzóleuma.

Khomeini grandiózus mecsete Teherántól délre, nem messze a róla elnevezett nemzetközi repülőtérről. Mindjárt mutatok még innen is képeket, de előbb …

A Tabiat gyalogoshíd Teherán egyik legmenőbb része. 2010 és 2014 között épült …

és ahogy itt is látható, két parkot köt össze egy nagy forgalmú út fölött.

De nem ám csak úgy egyenesen. Több szintje is van, egyes zugaiban pedig kávézók találhatók. Naplemente idején különösen népszerű.

Tank alakú pad (tényleg), iráni gyártmányú rakétamodellek, valamit jobbra az igazán súlyos megoldás: Dávid-csillaggal ékesített szemetes “az iszlám forradalom és a szent védelem múzeuma” előtt, az előző híd közelében.

A múzeum nagyon látványos és modern, az 1979-es forradalom előzményeitől indulva elsősorban az 1980-88-as milliós áldozatot követelő, tökéletesen értelmetlen irak-iráni háborúra koncentrál. Hűtött teremben a hegyvidéki, felfűtöttben a sivatagi hadviselést mutatja be, de van itt szétlőtt osztályterem, nyomasztó bombatámadás-szimulátor is. Az aknamezőt modellező részen való áthaladáskor pedig én is majdnem össze…izgultam magam.


Ez pedig már a Niavaran palota, Mohammad Reza, az 1979-ben megdöntött utolsó sah lakhelye.

Balra a falon egy eredeti Vasarely-festmény.


Ez a fentitől pár méterre található fürdőszoba viszont nem tűnik annyira luxusnak. A sah kislányáé volt.


Az előző palotától nagyjából száz méterre található ez a régebbi épület, a Kadzsar (Qajar)-dinasztiából való Ahmed sah (1898-1930) pavilonja.

Ikertornyok: jobbra a Milad-torony, a világ hatodik legmagasabb tornya. 2007-ben készült el, az antenna csúcsa 435 méter magasan van.



As (leves), saláta, kenyér, dough (ajran) és alkoholmentes sör.

Ez pedig újra az iszlám forradalom vezetője, Khomeini ajatollah mauzóleuma. Az építése halálát követően, 1989-ben indult, és még ma is tart.

Középen van a sír. Ez a rész készült el leginkább, a többi szárnyon még erősen dolgoznak.

A rácson túl. Jobbra Khomeini szarkofágja, balra fia és hátrébb Hasemi Rafszandzsani, egy másik forradalmi vezető, egy időben államfő sírja.

Panorámaképen a mecsetbelső.

A képen látszik, hogy készülnek az Iránra oly jellemző kis díszdobozkák, legalábbis azok fedele, a drágábbaknál belseje is. Az egyes kis rúdszerű darabkákat (például fából, rézből, tevecsontból) mintába rendezve összeragasztják, majd szeleteket fűrészelnek belőlük.

Ezt a technikát Khatam-karinak hívják.

Árulnak ilyen technikával készült komplett sakkasztalokat is. Van benne meló, az biztos.




És búcsúzóul egy panorámakép a Tabiat-hídról. Következik pár kép Isztambulból.