Irán legkonzervatívabb városát is megnéztem: Kom, a hittudósok otthona
Kom (Qom), a síiták egyik legszentebb és Irán egyik legkonzervatívabb városa, vallási-szellemi központja, hittudósok és tanítványaik otthona. Az itteni síita szemináriumokból indult az 1979-es iszlám forradalomhoz vezető mozgalom. Itt töltötte élete jelentős részét a ma Iránban imámként emlegetett Khomeini nagy ajatollah, a forradalom és az az után létrejött teokratikus állam legfőbb vezetője is.

Korábban volt róla szó, hogy Mashad az iráni síiták legszentebb városa, oda temették el ugyanis a 9. században Reza imámot. Kom a második legszentebb: ide Fatimát temették. Ő Reza húga volt.

Az egész komplexum számos udvarból, imateremből áll. A teljes területe 38 ezer négyzetméter.





A hívek síita jogtudósokhoz fordulhatnak ügyes-bajos dolgaikkal. Ott bent, ő a szakértő.



Kom jellegzetes édessége a szohan: sáfrányos, kardamomos, rózsavizes, pisztáciás aprósütemény. Elég finom.

Remélhetőleg nem a Bibliából ismert Onanról kapta a nevét ez a csoki.


Városi gyorsvasútnak indult.



A Jamkaran (Dzsamkaran) mecset Kom mellett kicsivel. Jelentős zarándokhely.

A hagyomány szerint itt jelent meg egyszer egy pillanatra a Mahdi, a rejtőzködő tizenkettedik imám, aki majd a végítélet napja előtt fog visszatérni, hogy megszabadítsa a világot a gonosztól. (A figyelmesebb olvasók arra is emlékezhetnek, hogy ez az örömteli esemény Mashadban várható.)


A poszt végére pedig újra egy kép – panoráma – a Fatima-mecsetről. A folytatásban megnézzük Khomeini ajatollah monumentális szentélyét Teherántól délre.