Az iráni síiták legfontosabb kegyhelyét látogattam meg Mashadban
Még mindig Irán: Mashhad, Reza imám szentélye. Az iráni síiták legfontosabb, összesen mintegy hatszázezer négyzetméteren elterülő kegyhelye. Reza mellett itt van eltemetve Harún ar-Rasid, az Ezeregyéjszaka meséiből is ismert bagdadi kalifa is. Látványos, érdekességekkel és keresztbe-kasul történő utalásokkal teli poszt jön.
Ezzel a poszttal szeretném köszönteni Tisza Lászlót, a budapesti Eötvös József Gimnázium történelem-földrajz szakos tanárát. Engem sajnos nem tanított, de mongóliai és főleg iráni utazásáról szóló előadásai komoly inspirációt jelentettek számomra. Ő a legendás Herber-Martos-Moss-Tisza hatosztályos gimnáziumi történelemkönyv egyik szerzője is! Szóval köszönöm..


Ali ibn Musza ar-Rida – angol szövegekben általában Ridha, perzsául Reza – Mohamed próféta leszármazottja volt, a siíták nyolcadik imámja, akit Harún ar-Rasíd (786-809) fia, al-Mamún, a hetedik abbászida kalifa (813-833) az utódjának jelölt, hogy ezzel sikerüljön leszerelni a síiták lázongását.
818-ban azonban Reza (a mártíromságot amúgy is vallásuk központi elemeként kezelő) síiták szerint mártírhalált halt, mégpedig úgy, hogy – utóddá jelölés ide vagy oda – al-Mamún megmérgeztette őt.
Ezt megelőzően egyébként al-Mamún éppen Mervben, a mostani utam korábbi, türkmenisztáni szakaszán megismert városban élt, innen indult vissza Bagdadba, és ekkor történt a Reza-incidens.
Rezát érdekes módon al-Mamún apja, az ötödik abbászida kalifa, vagyis az “ezeregyéjszakás” Harún ar-Rasíd mellé temették. Hogy ő hogy került ide bagdadi kalifa létére? Úgy, hogy egy évtizeddel korábban egy szamarkandi lázadás leverésére indult, amikor is 809-ben a Tusz régióban található Szanabad faluban meghalt.
Valószínűleg adta magát, hogy mellé temessék az elhunyt “majdnem örökösét”, Rezát.
Szanabad falu pedig a “mártíromság helye”, vagyis Mashad nevet kapta. Ebből fejlődött ki a mára már 3 milliós iráni metropolisz.
A képen a Razavi nagy fórum látható.

A szőnyegek az ajtók. Ott bent van a biztonsági ellenőrzés, motozással. A férfiaknak és nőknek természetesen más szőnyegfalon kell átmenniük.













A képen több ismerősünk is van! Egyrészt jobbra a kék kupoláról felismerjük a Gohar Sad mecsetet. Másrészt nem rémlik valahonnan a kis aranykupolás építmény?
Az ott a Sziklamecset, a jeruzsálemi Templom-hegyen, a zsidók régi templomának helyére felépített muszlim szentély kicsinyített mása. A hívek szerint ott, a jeruzsálemi hegyen áldozta volna fel Ábrahám fiát, Izsákot, illetve később innen szállt fel az égbe Mohamed próféta, miután Gábriel (arabul Dzsibráil) arkangyal odarepítette őt. Ennek a térnek a neve Quds, vagyis Jeruzsálem udvar.






