Herat, Afganisztán harmadik legnagyobb városa
Herat, Afganisztán harmadik legnagyobb városa. Egyben a legnyugatiasabb is. Ahonnan persze a nyugat még mindig kelet. Itt már sokminden Iránra emlékeztetett. Kivéve például az engem igazoltató, motoron vágtató fegyvereseket. A helyi dialektus is nagyban hasonlit a határ túloldalán, Mashad környékén beszélt perzsához.
Herat a Selyemút egyik legfontosabb városa is. Sok kép (a következő posztban is) emlékeztetni fog Üzbegisztán híres városaira.
Régi jó ismerősünk, Nagy Sándor Kr.e. 330-ban foglalta el a perzsa Aria tartomány fővárosát, Artacoanát. Egyes feltételezések szerint ennek helyén, a mai herati vár helyén építette fel Alexandria Ariana nevű városát.
Aztán zoroasztriánus, majd muszlim városként is Horaszan tartomány ékköve volt évszázadokig. (Kivéve például, amikor a mongolok – szokásukhoz híven – elpusztították, lakóit lemészárolták..)
A folytatásban átlépünk Iránba. De még mindig sok látnivaló maradt Heratban is.
Előbb a herati nagymecset
Az előző epizódban a sivatag közepén álló ősi várat másztam meg. A tartományi köztisztviselőkkel együtt.
Nézzétek az instát is: akeletibol
Herat a Keleti pályaudvartól 3851 kilométer légvonalban. Közúton is ötezren belül vagyunk: 4960 km.
Ez már az afgán nemzeti múzeum. Buddhista falfestmény a 3-4. századból. A lelőhely Mes Aynak (Mesz Ajnak), amely egy jelentős buddhista központ volt a Kusán birodalomban, egyben a Selyemút jelentős állomása. Zoroasztriánus templom maradványait is megtalálták itt. A várost afgán és szovjet régészek tárták fel az 1970-es években. A környéke egyben rézlelőhely is, ezért sem lehet jelenleg látogatni. Remélhetőleg marad még belőle valami, mire majd lehet.