A Don-kanyar hősei előtt hajtottam fejet

1943. január 12-én innen, az alább látható urivi hídfőből indult meg a szovjet támadás a II. magyar hadsereg ellen.
A mínusz 30-40 fokos hidegben, túlerővel szemben védekező honvédség arcvonala pár nap után összeomlott. A január elején még 204 ezer fős II. magyar hadsereget mintegy 100-130 ezer fős veszteség érte. Ennyien estek el a harcban, fagytak halálra, sebesültek meg, tűntek el, vagy kerültek fogságba.
A Keletiből Hongkongba tartó utazásomon Kijev és Harkov után, vonattal érkeztem Voronyezsbe.
Onnan jártam be pár helyszínt: Urivot, Korotojakot, valamint Rudkinót és Boldirevkát, ahol összesen közel 30 ezer magyar katona nyugszik.
Innen mutatok most képeket.

A doni áttörés a sztálingrádi csata mellékhadszíntere volt. A most Volgográdnak nevezett városról és az ottani háborús emlékekről itt posztoltam és itt és itt.
A történelmi katasztrófáink közül a mohácsi csatáról pedig például itt és itt.

A Don és az urivi magaslat. Voronyezstől délre.
A Don és az urivi magaslat. Voronyezstől délre.
A II. magyar hadsereg az innenső, vagyis a nyugati partot tartotta megszállás alatt 1942 nyara óta. Szemben, a Don túloldalán volt a vörös hadsereg. Pontosabban éppen ezen a részen egy fontos hídfőállást alakítottak ki a szovjetek, vagyis a nyugati partot is ők ellenőrizték, és pontonhídon biztosították az itt lévő alakulataik utánpótlását. 1942 nyara és 1943 eleje között itt és a Don délebbi, délkeletebbi szakaszain folytak a hídfőcsatáknak nevezett összecsapások, amelyekben a II. magyar hadsereg már a doni áttörés előtt többtízezer katonát veszített.
A II. Magyar Központi Katonai Temető, Rudkino.
A II. Magyar Központi Katonai Temető, Rudkino.
Kicsit északabbra. Rudkino (Рудкино). A II. Magyar Központi Katonai Temető. 20 ezer 315 magyar katona sírhelye. A temető legmagasabb pontjáról látni lehet a lent hömpölygő Dont. Felemelő érzés.
A rudkinói temető kis múzeuma
A rudkinói temető kis múzeumában a Don-kanyarban talált, a magyar hadsereghez köthető tárgyakat állítottak ki.
A rudkinói temető kis múzeuma
Konzervdoboz 1943-ból.
A II. Magyar Központi Katonai Temető, Rudkino.
A gránit emléktáblákra 12 ezer 595 elhunyt magyar honvéd és munkaszolgálatos, valamint 51 ezer 906 eltűnt magyar katona nevét vésték fel. Amint itt is látható, ebbe a központi temetőbe gyűjtötték össze a tágabb térségben szétszórtan eltemetett magyarokat is. A rudkinói temetőt 2003-ban avatták fel.
Délebbre. A Boldirevka (Болдыревка) falu melletti mező.
Délebbre. A Boldirevka (Болдыревка) falu melletti mező.
Kísérőm – téma orosz kutatója – itt mutatott körbe azzal, hogy az áttörés után “itt mindenütt magyar holttestek feküdtek”.
Ez az I. Magyar Központi Katonai Temető. Boldirevka.
Ez az I. Magyar Központi Katonai Temető. Boldirevka.
Mindössze 50-szer 60 méter. Ezen a kis területen 8 ezer 375 magyar nyugszik. Innen készült az előző fotó.
Ez az I. Magyar Központi Katonai Temető. Boldirevka.
Ezt a temetőt 1997-ben avatták fel.
Boldirevka jellegzetesen szovjet buszmegálló. Ladával.
Jellegzetesen szovjet buszmegálló. Ladával.
Még délebbre. Korotojak (Коротояк) falu a Don partján.
Még délebbre. Korotojak (Коротояк) falu a Don partján.
Látható, milyen keskeny itt a folyó.
Korotojak falu
T-34-es tank
Itt, Korotojakban volt egy másik jelentős szovjet hídfő a Don “innenső”, itt déli partján.
Folyópart Korotojakban.
Folyópart Korotojakban
Nem véletlen, hogy a Don sok magyar katonát a Tiszára emlékeztetett.
A honvédő háború orosz emlékműve Korotojak környékén
A másik oldalról nézve. A honvédő háború orosz emlékműve Korotojak környékén az 1943. januári hadműveletek sematikus rajzával.
Uriv jobbra.
Uriv jobbra.
Szoldatszkoje polje orosz emlékmű
Egy másik szovjet-orosz emlékmű. Szoldatszkoje polje. A 141. szovjet gyalogoshadosztály emlékműve. Hálából Gremjácsje falu 1943. januári felszabadításáért. A doni harcokban 1942-ben és 1943-ban a szovjet csapatok is brutális veszteségeket szenvedtek, nem beszélve a civil lakosság szenvedéséről.
Voronyezs felé. A Don és a táj.
Voronyezs felé. A Don és a táj.
Voronyezs
Voronyezs
Voronyezs (Воронеж – oroszosan inkább “varónyizs” a kiejtése). Szökőkúttal fényképezkedő lányok. A háttérben Nagy Péter szobra. A legendás cár építtette a voronyezsi hajógyárat. Itt gyártották le az első orosz flottát, amelynek a segítségével az azovi hadjáratokban 1695-1696-ban Nagy Péter legyőzte a törököket.
Voronyezs utcakép

Voronyezst 1942. június végén támadták meg a németek. A magyar második hadsereg ezzel párhuzamosan Voronyezstől délre, a Don vonala felé támadott. Ez volt a Kaukázus, illetve Sztálingrád felé előretörő 1942. nyári német offenzíva (Fall Blau) nyitóakkordja. 1943 januárjában fordult a kocka, és a sztálingrádi csata északi mellékhadszíntereként többek között itt, Voronyezstől délre, a Don-kanyarban törték át a frontot a szovjetek. Voronyezst 1943. január 25-én foglalták vissza. A harcokban a város épületeinek 92 százaléka megsemmisült.

Voronyezs utcakép
Itt, Voronyezsben fejlesztették ki és gyártották 1941 júniusától a BM-13-at. Ez valószínűleg nem tűnik olyan izgalmasnak, mintha azt mondanánk, hogy ez volt a Katyusa rakétavető, amelyet Sztálin-orgona néven rettegtek a németek és szövetségeseik. És hogy hogy lett Katyusa a BM-13-ból? A voronyezsi gyárat a kommunista internacionáléról, a Kominternről nevezték el, ezt pedig egy K betű jelezte a rakétavetőn. Ezt kapcsolták össze a népszerű katonadallal, amely a katona vőlegényét váró-gyászoló Katyusáról szólt.
Voronyezs utcakép
Pad
Voronyezs múzeum M37 acélsisak
"M37 acélsisak. Magyarország."
Kiállítási tárgy a voronyezsi háborús múzeumban.
egy kép az urivi magaslatról
Búcsúzóul még egy kép az urivi magaslatról. Dédapám emlékére.
MEGOSZTÁS

Ajánlott Bejegyzések