Újra a mohácsi ásatáson jártam
Újra a mohácsi ásatáson jártam. Az 1526-os csata után Szülejmán szultán által kivégeztetett keresztény hadifoglyok tömegsírjai találhatók itt. Az öt ismert sír közül most a legkisebbet, a IV. számút tárják fel a pécsi Janus Pannonius Múzeum régészei és Szegedi Tudományegyetem antropológusai.
A III. számú tömegsírból – amelyről korábban én is többször írtam itt – 2022 októberére szedték fel az utolsó csontokat.
Halálos vágások, beforrott sebek, és egy 500 éves ruhakapocs – eredeti cérnával. Továbbá embertani, régészeti, dokumentációs és oktatómunka – a forróságban, a sátorhelyi emlékparkban és azon túl.
Hány hősi halott csontvázát rejtette a III. tömegsír? És hányan fekszenek a most ásott IV.-ben? Mi történik a csontokkal és az emlékhellyel a 2026-os 500. évfordulóig?
Linkek a korábbi, kapcsolódó írásaimhoz:
A mohácsi csata emlékei Isztambulban (2021. augusztus)
Mohácsi ásatás 1. (2020.szeptember)
Mohácsi ásatás 2. – A 95-ös csontváz kivétele (2020. október)
Mohácsi ásatás 3. (2020. november)
Mohácsi ásatás 4. – Az ásatás újraindulása (2021. július)
Mohácsi ásatás 5. (2021. szeptember)
Janus Pannonius Múzeum Duna-Dráva Nemzeti Park Mohács 500
Ez már az afgán nemzeti múzeum. Buddhista falfestmény a 3-4. századból. A lelőhely Mes Aynak (Mesz Ajnak), amely egy jelentős buddhista központ volt a Kusán birodalomban, egyben a Selyemút jelentős állomása. Zoroasztriánus templom maradványait is megtalálták itt. A várost afgán és szovjet régészek tárták fel az 1970-es években. A környéke egyben rézlelőhely is, ezért sem lehet jelenleg látogatni. Remélhetőleg marad még belőle valami, mire majd lehet.